8 Adımda Kurumsal Kimlik Tasarımı

Mayıs 27, 2018 0 Yorumlar

8 Adımda Kurumsal Kimlik Tasarımı

Sıfırdan yeni bir markanın nasıl oluşturulduğunu veya var olan bir markanın nasıl yenilendiğini merak ediyorsanız 8 Adımda Kurumsal Kimlik Tasarımı başlıklı blog yazımızı okumaya devam edin.

1. Baştan Sona Planlama

Herhangi bir tasarım işine başlamadan önce mutlaka planlama yapılması gereklidir. Yeni bir marka kimliği üzerinde çalışmaya başlamadan önce de doğru bir strateji belirlenmelidir. Belirlenen planlar test olarak müşterilere sunulup geri bildirim alınır. Eğer bir memnuniyetsizlik varsa iş başında tespit edilmelidir.

2. Taslak Çalışması

Planlanan projeye ait taslağın oluşturulması daha açık bir inceleme imkanı sunacaktır. Böylece müşterinin istediği tasarım daha belirgin bir hale gelir. Ayrıca kısa bir metin halinde planlanan özelliklerin sunulması da her iki tarafın tasarım kararlarını rasyonelleştirmesine olanak tanır.

3. Araştırma

Kurumsal kimlik tasarımı yapılacak markanın kişiliği, geçmişi, işlevi ve amacı belirlenir. İşletmenin gelecek hedefleri, hedeflediği kitle, nasıl algılanmak istediği ve kendini tanıtmak istediği formatlar gibi noktalar öğrenilir. İşletme veya marka hakkında edinilecek veriler tasarım için son derece önem taşımaktadır.

4. Beklentilerin Ölçülmesi

Müşterilerin istediği projeyi tam olarak algılayabilmek için örnekler sunulur. Bunun için kullanılabilecek en iyi örnekler de referanslardır. Böylece istenilen çalışmaya daha çok yaklaşılır.

5. Özgünlük

Bir marka için en önemli şeylerden birisi farklı olmaktır. Bu yüzden istenilen projenin rakipleri kontrol edilir ve olabildiğince eşsiz bir kurumsal kimlik tasarımı oluşturulur. Özgünlüğe renkler, yazı tipleri, görsel stilleri ve boyutlar da dahildir.

6. Logo Tasarım

Bir marka için en önemli adım olsa da her şey logoyla sınırlı değildir. İşletmenin her alanda kendisini tanıtacak imzası olan logo da özgün ve işletme ile uyumlu bir şekilde tasarlanır. Özellikle logo tasarımında şirket hakkında alınan veriler kullanılır. Çünkü logo markayı yansıtacak en önemli adımdır. Hatta markanın en temel özetidir. Bu yüzden markanız hakkındaki her şeyi olabildiğince yansıtmalıdır.

7. Geri Bildirim

Projede gelinen nokta hakkında müşteriye gerekli bilgilendirmeler yapılır. Projenin anlık hali müşteriye sunulur ve geri dönüş alınır. Müşterinin isteklerine göre değişiklikler yapılarak çalışmaya devam edilir.

8. Projenin Tamamlanması

Müşterinin ihtiyaçlarını anlamak, mükemmel bir kurumsal kimlik tasarımı için ilk adımdır. Renkler, grafikler ve diğer tasarım özellikleri müşteriyi memnun edecek şekilde tamamlanır. Planlanan tarihe göre proje yayına sunulur. Çalışma sonrası müşteri ile olan kesintisiz iletişim devam eder. Müşterinin herhangi bir isteği olursa gerekli destek sağlanır.