Dünyanın En Büyük Markalarından 5 Web Tasarım Sırrı

Mayıs 30, 2018 0 Yorumlar

Dünyanın En Büyük Markalarından 5 Web Tasarım Sırrı

Tasarımcılara ve web site sahiplerine ilham olması için Facebook, Google, Buzzfeed ve Netflix gibi markalardan tasarım ipuçlarını listeledik. Büyük şirketler milyonlarca kullanıcıya sahip ve bu büyüklüklerinin bazı sırları var. Etkisi kanıtlanmış bu sırları öğrenip kendiniz de tecrübe edebilirsiniz.

1. Alçakgönüllü olun

İşinizle ilgili alçakgönüllü olun. Gerçekten de her şeyden önce gelen bir şey. Birçok tasarımcı bir proje yapıyor ve geri dönüşleri reddetmeye çalışıyor. Alçakgönüllü olmak, tasarım seçimlerinizin yanlış olabileceğine ve iş arkadaşlarınızdan, kullanıcılarınızdan, diğer departmanlardaki kişilerden geri bildirim bilgi almaya başlamanıza olanak tanır. Muhtemelen, herkes için en önemli özelliklerden biridir. (Cap Watkins, BuzzFeed)

2. Erken ve sık paylaşın

Netflix tasarım ekibi, konseptleri belirleyerek başlıyor. Kullanıcılarla konuşma ve konseptleri geliştirmek için canlı verilerden oluşan bir karışım kullanıyor. Bu bilgiler, fikirlerimiz veya önyargımızla sınırlandırılmamış daha güçlü fikirler oluşturmamızı ve tamamen kullanıcılarımıza odaklanmamızı sağlıyor. Ekibimizdeki herkesi ses çıkarmaya teşvik etmek için erken ve sık paylaşıyoruz. (Sam Horner, Netflix)

3. Kapsayıcı olun

Automattic, dünyanın her yerinden 51 ülkedeki insanlarla, web’i daha iyi bir yer haline getirme hedefini birleştiren dağıtılmış bir şirkettir. Açık kaynağın, bizim neslimizin en güçlü fikirlerinden biri olduğuna ve işbirliği yolunda ilerlediğine inanıyoruz. Bizler, bizim fikirlerimiz, kaynaklarımız ve kodlarımızı olabildiğince dünya ile paylaşıyoruz, kendimizi kapsayıcılığımıza borçluyuz. (Ashleigh Axios, Automattic)

4. Karıştırın

Tasarımcılar için araçlar oluşturmaya adanmış bir ekibimiz var. Ayrıca geniş bir Tasarım Dil Sistemi ve Airshots adlı dahili bir araç, herkesin neyi tasarladığını hızlı ve kolay bir şekilde görmemizi sağlıyor. Tasarımcılar alt ekipler ve işlevsel üyeler ile otururken bu araç bize diğer ekiplerdeki tasarımcıların odaklandığı alanları görebilmemizi sağlıyor. Tasarımcı olmayan kişilere yakın olmak da yeni beceriler kazanmak için faydalıdır. Kod, prototip, veri veya araştırma analizi yapmayı öğrenmek istiyorsanız, oturup bilgisini sizinle paylaşmaktan daha mutlu olan birisi mutlaka vardır. Bir tasarımcı olarak, bu kadar uluslararası bir kitleye yönelik tasarım yaparken, farklı perspektiflere varsayılan olarak açık olmak harika bir his. (Netta Marshall, Airbnb)

5. Sorunun anlaşılması

UX tasarımı, yol boyunca birçok farklı insanı içeren yinelemeli, işbirlikçi ve devamlı bir süreçtir. Herhangi bir tasarım projesindeki ilk adımım, hedef kullanıcıların kimler olduğu ve neyi istediklerini anlamaktır. Anlamak bizim sorumluluğumuzdur. İlk önce neden bir şey tasarlıyoruz sorusuna tam olarak cevap verip olayı kavramamız için. Google’daki ekibimde, fikirlerimizi göstermek ve test etmeyi severiz. Çözümlerimizdeki boşlukları yakalamak için hi-fi tasarımlarına geçmeden önce düşük saflıktaki modellerle başlayarak kullanım durumlarını öğreniriz. (Fiona Yeung, Google)