Kurumsal Kimlik Tasarımı

Kurumsal Kimlik Tasarımı

Kurumsal Kimlik Çalışması ve Logo Tasarımı

Kurumsal kimlik Çalışması bir firmanın hem içerde hem de dışarda tanınmasını sağlayan prestij kaynağıdır. Kurumsal kimlikleri ile tanınan firmalar, piyasada daha kalıcı olurlar. Her firmanın kurumsal kimliğinin olması gerekir. Ancak bu kimlik çalışmalarının kesinlikle uzmanlar yani profesyoneller tarafından yapılması gerekir. Bu çalışmalar yapılırken pek çok ayrıntıya dikkat etmek gerekir. Kurumsal kimlik çalışmalarında ön planda olması gerekenleri açıklayalım;

Kurumsal kimlik çalışmaları yapılırken nelere dikkat edilmelidir;

  • Bu çalışmalar pek çok alanda yapılmaktadır. Firmanı ürünlerinden yer aldıkları çevreye, tabelalardan kartvizitlere, firmaların kurum içinde ve kurum dışında kullandıkları kâğıtlara, faturalara, dosyalara, reklam ve broşürlere kadar her alanın düşünülmesi ve buna göre kurumsal kimlik tasarlanması gerekir.
  • Firmaların kimlikleri tasarlanırken her detay düşünülmeli ve firmaya it olan her veri değerlendirilmelidir.
  • Firmaların web siteleri ve diğer medya araçları için de kimlik çakışması yapılmalıdır.
  • Kurumsal kimlik için belirli bir hedef kitlesi belirlenmeli ve bu hedef kitleye yönelik olarak çalışmalar hazırlanmalıdır.
  • Kimlik çalışması için gerekli tasarımlar oluşturulurken çağın gereklerine uygun olmasına ve beklentileri karşılıyor olmasına önem verilmelidir.
  • Kimlik çalışmaları 5 aşamadan oluşur ve bu aşamaların hepsine uyularak hazırlanması gerekir. Tasarım olan ilk aşamadan sonra zamanlama olan ikinci aşamaya geçilir. Bu aşamalarda en ince detaylarına kadar hazırlanmış olan tasarımlar üçüncü aşamada sunulur. Dördüncü aşamada değişiklikler yapılır ve onay alınır. Beşinci aşamada ise kimlik çalışmalarının üretimi yapılır ve teslim edilir.

Yukarıdaki kurallara uyularak yapılan tüm kimlik çalışmaları, firmaların kendi sektöründe başarılı olmasına ve marka değerini en iyi şekilde yansıtmasına katkı sağlayacaktır.

Kurumsal Kimlik  Çalışmalarımızdan Örnekler…