Kurumsal Kimlik Nasıl Oluşturulur?

Mart 7, 2018 0 Yorumlar

Kurumsal Kimlik Nasıl Oluşturulur?

Her alandaki şirket veya kuruluşlar için kurumsal kimlik son derece önemlidir. Bu yapılan kurumsal kimlik çalışması sizin ve şirketinizin kim olduğunu müşterilerinize ve partnerlerinize tanıtacaktır. Başarılı bir şekilde oluşturulan kurumsal kimlik işletmenizi daha kolay tanınır hale getirecektir.

1. Şirketinize Ait Tüm Verileri Toplayıp Planlayın

Öncelikle şirketinizin kuruluşundan başlayarak misyonunu ve izlediği yolu açık bir şekilde ifade etmelisiniz. Yaptığınız işi, şirketinizin amacını, stratejik planlarınızı ve sizin diğerlerinden neden farklı olduğunuzu açıklayan bir yazı hazırlayın.

Kurumsal kimlik çalışması yaparken referanslarınızın yorumlarını asla unutmayın. Müşterilerinize güven veren en önemli faktörlerden birisi de başkalarının şirketinizin hakkında düşündükleridir. Bu içeriği zenginleştirmek için anketler düzenleyebilirsiniz.

Başarılı şirketlerin kurumsal kimliklerini inceleyin. Onların dünyaca ünlü ve en iyi şirket olmalarının bazı sebepleri var. Müşterileriyle olan iletişim şekli, kurumsal kimlik tasarımı ve diğer çalışmalarındaki farklılıkları bulun.

Kendiniz ve işletmeniz için bir hedef belirleyin. Kurumsal kimliğinizde mutlaka vizyonunuz yer almalıdır. İlerideki 5-10 yıl için hedeflerinizi ve bu sürecin sonunda gelmek istediğiniz konumu açık bir şekilde belirtin.
2. Etkili Bir Kurumsal Tasarım Oluşturun
Şirketinizi en iyi tanıtacak şey logonuzdur. Başarılı olduğunu düşündüğünüz birkaç tasarımcı ile görüşerek bunu kolayca halledebilirsiniz. Bu konuda da ünlü şirketlerin logolarını nasıl oluşturduğunu okuyarak tecrübe edinebilirsiniz. Logo oluştururken temel olarak kullanılan renklerin şirketiniz ve işinizle uyumlu renk tonlarında olduğuna dikkat edin. Eğer harf kullanacaksanız bunun da tamamen uyumlu bir yazı tipinde olması gerektiğini unutmayın.

Yazı tipinin seçimi de küçük ama önemli detaylardan birisidir. Şirketinizin imajına uygun bir seçim yapın. Eğer mümkünse özgün bir yazı tipi oluşturun. Her zaman seçtiğiniz bu yazı tipini kullanmayı unutmayın.

Tasarımınızın kaliteli olduğunu müşterilerinize ve ortaklarınıza ispat edin. Ziyaretçiler web sitenize girdiğinde bu kaliteyi hissetmelidir. Ürünlerin ambalaj tasarımındaki kalite ne kadar önemliyse bir şirket için kurumsal tasarım kalitesi de o kadar önemlidir. Kurumsal web sitesi şık, hızlı ve sade olmalıdır.

3. Kurumsal Kimlik Çalışmanızı Test Edin

Şirketiniz için yaptığınız diğer çalışmalar gibi kurumsal kimlik çalışması da aslında müşterilerinizin memnuniyeti içindir. Müşterilerinize değer verin. Müşterilerinizle olan iletişiminize ve onlarla iletişime geçen çalışanlarınızın seçiminde dikkatli olun.

Kurumsal kimliğiniz tamamlandığında müşterilerinizin ve ortaklarınızın yorumunu almayı ihmal etmeyin. Bununla ilgili bir test yapmanız eksiklerinizi görmeyi ve tamamlamayı kolaylaştıracaktır. Çalışmalarınıza gelen yorumlara göre değişiklikler yaparak kimliğinizi güncel tutun.