Web Siteniz İçin Yapmamanız Gereken 7 Şey

Haziran 12, 2018 0 Yorumlar

Web Siteniz İçin Yapmamanız Gereken 7 Şey

Gerek kullanıcı deneyimi gerekse SEO açısından web sitenizi kötü bir konuma düşürecek birçok faktör vardır. Bazı hataları düzeltmek daha sonradan büyük bir maliyet gerektirebilir. Zamanında müdahale etmek ise sizi bu zorluklardan kurtarır. İşte web sitenizde yapmayı durdurmanız gereken 7 şey.

1. İletişim bilgilerini gizlemeyin

Ziyaretçilerinizin size ulaşmasını ve iletişime geçmesini olabildiğince kolaylaştırmalısınız. İletişim bilgilerinizin olabildiğince açık olması size daha kolay ulaşılmasını sağlayacaktır. Sadece web sitenizde değil Google Maps gibi platformlarda da iletişim bilgilerinizi yayınlayıp müşterileriniz veya ziyaretçilerinizle olan bağınızı güçlendirebilirsiniz.

2. Kullanılmayan içerik

Web sitenizin güncel olmayıp eski ve kullanılmayan içeriklerle dolu olması hem müşterilerinizin hem de Google gibi arama motorlarının gözünde çok kötü bir durumdur. İçeriklerinizin sadece güncel olması yeterli değildir. Güncel olduğu gibi zengin ve özgün içeriklere sahip olmalısınız. Aksi takdirde yinelenen kullanılmayan içerikler size bir faydası olmadığı gibi zarar getirecektir.

3. Ayrı mobil siteleri

Duyarlı web tasarım yerine mobil kullanıcıları ayrı bir siteye yönlendiriyorsanız web siteniz için büyük bir hata yapıyorsunuz demektir. Bu yöntem hem kullanıcılarınız için hem de arama motorlarındaki sıralamalarınız için olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Mobil uyumlu bir web sitesine sahip değilseniz ziyaretçilerinizin çoğu kısa süre içerisinde sitenizden çıkıp rakiplerinizi tercih edecektir.

4. Siyah Şapka SEO

Bu SEO yöntemi web siteniz için anlık olarak yükselişler sağlasa da uzun vadede kesinlikle yarardan çok zarar getirecektir. Google, algoritmayı manipüle etmeye çalışan yöntemleri tespit etmektedir. Sonuç olarak arama sonuçlarında siteniz sıralama kaybedecek belki de tamamen sıralamadan silinecektir.

5. Kırık linkler

Çalışmayan bağlantılar web siteniz için bir başka hastalıktır. Bu durum da diğerleri gibi hem müşterilerinizin canını sıkacak hem de organik aramalardaki sıralamanızı olumsuz yönde etkileyecektir.

6. İlgisiz içerikler

Eski içerikler kadar web sitenizle ilgisi olmayan zararlı olabilecek içeriklerin yayınlanması da bırakmanız gereken bir başka hatadır. Eğer bir sektörden kazanç sağlamak istiyorsanız neden alakasız içerikler yayınlayıp her iki işinizi de mahvedesiniz? Bunun yerine kendi web sitenizle ilgili olan kaliteli içerikler üreterek ziyaretçi sayınızı artırabilirsiniz.

7. Karmaşık tasarım

Özellikle e-ticaret siteleri için sadelik son derece önemlidir. Müşterilerinizin güvenini kazanmak ve rahat bir deneyim sunmak için karmaşıklardan uzak durmalısınız. Hem ürün sayfaları hem de sepet tasarımı son derece basit ve açık olmalıdır. Bu diğer web siteleri için de geçerli bir durumdur. Bütün ziyaretçiler aradığı içeriğe kolayca ulaşmak isteyeceği için karmaşıklıklardan hoşlanmayacaktır.