Web Yazılım ve Web Programlama

web yazılım firması

Web yazılım ve web  programlama, bir web sitesinin arka planda çalışan kısmı olarak tanımlanabilir. Daha açık ifade etmek gerekirse kullanıcıların görmüş oldukları web sayfaları, resimler, fotoğraflar gibi kısımlar web tasarımdır. Kullanıcıların görmediği yalnızca yönetim paneli olan ve yöneticilerin kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yapabildiği kısımlar ile web yazılımlardır. Dinamik yani geniş çaplı olan sitelerin mutlaka web yazılımlarının olması gerekir.

Dünyaca ünlü olan web yazılımlar Facebook, Twitter, Worpress, Windows gibi sayılabilir. Web yazılımlar 3 ayrı grupta incelenir. Bunlar sistem yazılımları, uygulama yazılımları ve özel yazılımlar olarak adlandırılır. Bu türleri tek tek açıklayalım;

Sistem yazılımları

Microsoft, Windows gibi yazılımlar sistem yazılımlarıdır ve yazılım için çalışan personellerin rahatlıkla çalışabilmesine imkân sağlayan yazılımlar olarak tanımlanabilir. Bu tür yazılımlar sunucular, pencereler, hizmet programları, aygıt sürücüleri ve işletim sistemlerinden oluşur.

Uygulama yazılımları

Android, Lınux, İOS gibi yazılımlar uygulama yazılımlarıdır ve kullanıcıların işlerine kolaylık sağlamak için özel olarak geliştirilmiş olan yazılımlardır. Bu tür yazılımların en temel yazılımlar olarak adlandırılır.

Hizmet veya özel yazılımlar

Bu tür yazılımlar kişiye ya da firmaya özel olarak geliştirilen yazılımlardır. E-ticaret yazılımları, Easy software gibi yazılımlar, bu tür yazılımlara örnek olarak gösterilebilir. Bu yazılım türü, insanların ya da şirketlerin işlerini kolaylaştırmak amacıyla üretilmiştir.

Bir web sitesinin kullanışlı ve amacına uygun işleyebilmesi için mutlaka bir yazlıma sahip olması gerekir. yazılımın olması, sitenin geliştirilebilmesi açısından oldukça önemlidir ve mutlaka deneyimli kişiler tarafından yazılım yapılmalıdır.